Wypowiedzi, opinie i porady

Przed lekturą poniższych tekstów, proszę abyś zapoznał(a) się z pewnym objaśnieniem dotyczącym zamieszczonych tu materiałów.

Wypowiedzi podzielone są tematycznie na 5 sekcji:

Dostępność (Accesibility).

Jednym z kryteriów oceny dostępności WCAG na trzecim poziomie AAA jest wymaganie WCAG 3.1.3 Nietypowe słowa, które określa: Jeśli używamy nietypowych słów lub skrótów na naszej stronie www lub aplikacji, należy je objaśnić w postaci prostego słownika skrótów.

W wypowiedzi postaram się przedstawić przykład dostępnych i niedostępnych objaśnień skrótów.


Treść wymagania WCAG postawiona jest dość jasno. Używając na stronie skrótów musimy opisać ich znaczenie w rozszerzonej formie. Do rozwiązanie tego problemu, bardzo często zaleca się użycie jednego z tagów obowiązującej składni języka HTML. Jednak nie jest to do końca optymalnym rozwiązaniem w szczególności dla osób używających chociażby czytnika ekranu.


Jednym z warunków spełnienia normy WCAG, jest formułowanie treści w taki sposób, aby po jej opublikowaniu, była ona czytelna i zrozumiała dla osób w wieku między 7 a 9 lat. Czy jest to możliwe?


Jednym wydaje się ona być nie potrzeba, inni twierdzą, że jest nie jasna, jeszcze inni mylą ją z innymi aspektami stron www. Choć na temat dostępności było dosyć głośno i pisano o niej nie raz, to zrodziło się wokół niej wiele prawd i mitów. Część pierwsza opisująca 10 typowych mitów na temat dostępności.


Druga cześć mojej wypowiedzi przedstawiająca kolejnych 7 mitów na temat dostępności.

O sztucznej inteligencji napisano już wiele i można by pisać jeszcze więcej. Grupy jej zwolenników są coraz szersze, a większość z nich upatruje w niej złotego Grala nowoczesnej techniki. Obrazy czy muzyka generowana przez sztuczną inteligencję, podbija Internet, ale czy jesteśmy gotowi na sytuacje w której prawdziwa SI faktycznie zacznie koegzystować razem z nami?


Czyli o tym co może spotkać, potencjalnego klienta podczas wyboru dostawcy usług telekomunikacyjnych na przykładzie własnych doświadczeń. Jeżeli nie mieszkasz w mieście ten tekst tym bardziej będzie warty przeczytania.


Jak Ci się zdaje, czym obecnie jest Internet? Źródłem wiedzy, rozrywki, informacji, a może reklamy czy manipulacji? Oto mój apel do wszystkich internautów.


Czyli dlaczego warto sprzeciwiać się łańcuszkom? (oraz innym spamowym śmieciom)


Parę słów do osób początkujących w tym temacie oraz tych, którzy pytają: Kim jest i co robi tester oprogramowania?

Czyli świąteczny obraz Polaków i tym jak Polacy przygotowują się do świąt.


Albert Einstein kiedyś powiedział: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej". Wypowiedź napisana na przykładach z życia wziętych.


Jak to Polak, Polakowi wilkiem bywa, czyli po raz wtóry o zawistnych zachowaniach naszych rodaków.


Jak tak naprawdę jest z polskimi wycieczkami, a dokładniej z turystami i ich przygotowaniu do wypoczynku w górach?

Na temat tendencji i trendów, a także zachowań i wielkiemu informacyjnemu boom na niektóre rzeczy.


Czy ty też zadajesz sobie to pytanie? Parę słów na temat "misji" jaką obecnie kieruje się telewizja.


Czy to oby na pewno grypa? Jest to swojego rodzaju apel o zdrowy rozsądek i próbę uzmysłowienia, że nie we wszystko należy wierzyć, co nam mówią.


Czyli jak nas okłamują i w jaki sposób robią z nas idiotów? Trochę prawdy o reklamach i manipulacji w nich zawartych.


"Dobry" wujek Sam. Naturalnie na podstawie faktów o tym, że USA nie jest do końca takie "super". Również nt. postawy amerykańskiej administracji i byłego amerykańskiego prezydenta.


Obecnie żyjemy w czasie względnego pokoju, ale czy ten luksus może być utrzymany na dłuższą chwilę? Biorąc pod uwagę zapędy do władzy i destruktywną naturę człowieka, to czy zachowanie ładu na świecie jest czymś stałym?


Swojego czasu napisałem kilka gorzkich słów o Ameryce, lecz patrząc na wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy czy lat jakie rozgrywają się we Francji, nie sposób choćby nie skomentować ich na forum. Posypałem więc głowę popiołem i wróciwszy na Stary Kontynent, postanowiłem napisać kilka słów na temat założyciela ONZ i jego problemów z terroryzmem.


Często w Internecie natrafiamy na różne historie. Niektóre informacje wydają się niedorzeczne, śmieszne, może nawet trochę chore, jeszcze inni wierzą w nie bez cienia wątpliwości. Postanowiłem się jednak pokłonić tematowi teorii spiskowych i przyjrzeć się jednemu z nich.


?

Ostatnio mamy prawdziwy wylew doktryn i ideologi Europa, aż trzęsie się od ilości nowych wizji i sposobów na życie. Ideologia gender, ideologiczny weganizm, feminizm, ekologizm, teorie o płaskiej ziemi, ruchy LGBT oraz masę innych wymyślnych pomysłów, które co rusz pojawia się wokół nas. Powoduje to niezły zamęt w głowach ludzi, teoretycznie „oświeconych”. Co nam daje ideologiczna różnorodność?


?

Epidemia koronawirusa COVID-19 w Polsce pokazuje nowy obraz Polaków. Dla wszystkich jest ona niesamowitym zaskoczeniem, które będzie miało długofalowe skutki polityczne i gospodarcze. Jak zachował się nasz rząd i sami Polacy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem? Czy można być szczęśliwym? Jeśli tak to w jaki sposób?


Znając ogrom destrukcyjnych spraw, niezmiernie trudnym w dzisiejszych czasach jest być optymistą. Jak też nie należeć do wiecznie marudzącej masy ludzkiej i nastawić się na pozytywne myślenie? Postaram się na to odpowiedzieć w tej wypowiedzi.

Przed pobraniem materiałów z w/w działu proszę zapoznać się z Prawami kopiowania.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka i podobne technologie. Są one mi potrzebne, aby strona mogła lepiej funkcjonować. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich gromadzenie i wykorzystywanie, zgodnie z ustawieniami w Twojej przeglądarce. Więcej o ciasteczkach możesz dowiedzieć się w dziale "Pomoc".

Zmień widoczność widżetów.

Ustawienia typu odtwarzacza

Ustaw w jaki sposób mają być odtwarzane utwory: